czwartek, 31 marca 2011

Pompy ciepła jako źródło ogrzewania

Pompy ciepła to coraz bardziej popularne urządzenie do pozyskiwania ogrzewania. Przyjrzyjmy się zatem na czym polega innowacyjność pomp ciepła i jak działają.

Pompy ciepła są urządzeniem, dzięki któremu możemy uzyskać energię cieplną. Wykorzystywane są one zazwyczaj do ogrzewania domków jednorodzinnych. Z uwagi iż pompy ciepła dopiero wkraczają na polski rynek wiele osób pochodzi do tego typu urządzeń z pewnym dystansem.
Gaz to czynnik roboczy pompy ciepła, który pod wpływem zachodzących reakcji czyli w odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu skrapla się. Jednak aby pompa ciepła produkowała energię grzewczą potrzebne jest woda. Co prawda spotyka się również pompy ciepła wykorzystujące do produkcji powietrze jednakże te związane z wodą są najtańsze. Zbiornik gromadzące wodę montuje się pod gruntem, tak aby cała maszyneria nie była widoczna, gdyż znajdując się w ogrodzie szpeciłaby krajobraz.
Cieplną energię pompa ciepła pobiera na różne sposoby. Mianowicie pierwszy ze sposobów to bezpośrednie pobieranie wody lub jeżeli mówimy o powietrzu pompa ciepła musi korzystać z dodatkowego wymiennika. Tak pobrana energia trafia do urządzenia które fachowo nazywa się parownik, po czym w wyniku reakcji dostarczony materiał zaczyna być przemieniany w gaz. Ów gaz zostaje pobrany przez sprężarkę oraz co naturalne wprowadzony w stan wysokiego ciśnienia. Proces ten jest niezbędny gdyż podwyższone ciśnienie wpływa na temperaturę gazu znacznie ją podnosząc, po czym gaz ten przekazany zostaje do urządzenia jakim jest skraplacz. W wyniku tego zostaje zamieniony na ciecz. To ostatni etap, po którym dochodzi do wymiany ciepła ze źródłem górnym czyli ogrzewaniem centralnym i tym sposobem otrzymujemy niezbędne do ogrzania pomieszczeń ciepło.
Zatem jak widać proces pozyskiwania ciepła za pomocą pompy ciepła jest skomplikowany, jednakże warto przyjrzeć się temu rodzajowi instalacji gdyż z uwagi na swoje ekologiczne właściwości w przeciągu najbliższych kilku lat może stać się codziennością wielu polskich domów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz